2023 Taktiği Sosyal Medya Olmadan Web Sitesi Trafiği Nasıl Artırılır?

Her saniye yaklaşık 89.409 Google araması yapıldığını biliyor muydunuz ? İnsanların soruları var ve cevaplar arıyorlar, ancak web sitenizi bulamıyorlar. Web sitesi trafiğini artırmak için neler yapabilirsiniz? 

Birçok blog yazarı ve işletme sahibi, sosyal medyayı kullanmanız gerektiğini söylüyor ama bu doğru değil. Daha önce bir sosyal medya hesabı büyütmeyi denediyseniz, bunun zaman alıcı ve yapmanın neredeyse imkansız olduğunu bilirsiniz. 

İlk ticari Facebook sayfamı büyütmeye çalıştığımda, üç hafta boyunca her gün gönderi paylaştım. Sonuç neydi?

Facebook sayfamda yaklaşık 10 beğeni aldım ve hepsi aile üyelerindendi. Cırcır böceklerinin cıvıltısını tam anlamıyla duyabiliyordum.  

İlgilenebilir misin? Neyse ki, web sitenizi büyütmek için kullanabileceğiniz tek yöntem sosyal medya değil. Aslında, güvenilecek en kötü trafik kaynaklarından biridir.

Sosyal medya kullanmadan web sitenizin trafiğini nasıl artırabilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.  


Yüksek Kaliteli İçerik Yazın 

Trafiği artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri web sitenize yüksek kaliteli içerik eklemektir.

Bir işletme web siteniz varsa, bu, sonunda blogunuzu başlatmak için zaman ayırmanız anlamına gelir. Blog yazan şirketler, blog yazmayan şirketlere göre ortalama %67 daha fazla potansiyel müşteri üretir .

Zaten bir blogunuz varsa, internette başka hiçbir yerde olmayan yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmalısınız. 

Düşük kaliteli içerik oluşturduğunuzda, düşük kaliteli sonuçlar elde edersiniz. Blog okuyucularının yaklaşık %24'ü , düşük kaliteli içeriğin bir web sitesinin güvenilirliğini zedelediğini söylüyor. Algoritma yararlı olmadığına inanıyorsa, Google içeriğinizi hedef kitlenize göstermez. 

Blog içeriği yazarken akılda tutulması gereken bazı ipuçları:


Kitlenizi Tanıyın 

Harika içerikler yazmak istiyorsanız, öncelikle hedef kitlenizi anlamanız gerekir . İnternette herkese ulaşmak imkansız, ulaşmak da istemiyorsunuz. Ürünleriniz, hizmetleriniz ve içeriğinizle ilgilenen insanları bulmak istiyorsunuz. 

Web sitemi ilk kurduğumda, kime ulaşmaya çalıştığım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu yüzden ailem dışında kimseye ulaşamadım.

Burada bir eğilim fark ediyor musunuz? En azından aile üyelerim işimin güçlü destekçileriydi. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden daha fazlasına ulaşmak istiyorsanız, başka bir şey yapmadan önce hedef kitlenizi belirleyin. 

Tanımlamanız gereken özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Yaş
  • Gelir
  • Kariyer
  • ilgi alanları
  • problemler
  • Konum
  • Eğitim
  • Medeni hal 

Kitlenizi belirlemenize yardımcı olması için mevcut müşterilerinizin demografisine bakabilir, rakiplerinizin kitlesini inceleyebilir ve web sitenize uygun olduğunu düşündüğünüz demografik bilgileri seçebilirsiniz.


Yararlı Makaleler Yazın 

Hedef kitlenizin sahip olduğu bazı yaygın sorunlar nelerdir? İnternette çözüm mü arıyorlar? Öyleyse, yardımcı olabilecek blog içeriği yayınlamanız gerekir.

İnsanlar dün gece akşam yemeğinde ne yediğini öğrenmek için internette arama yapmazlar. Bu akşam yemekte ne yemeleri gerektiğini öğrenmek istiyorlar. İçerik benzer olsa ve bir tarif ekleseniz bile, ikinci makale hedef kitleniz için daha faydalıdır. 


Uzun Biçimli İçeriğe Odaklanın 

Her gün yaklaşık 7,5 milyon blog gönderisinin yayınlandığını biliyor muydunuz ?

Web sitenizin öne çıkmasını istiyorsanız, uzun biçimli içerik yazmanız gerekir. Ortalama olarak, uzun biçimli içerik, kısa içeriğe göre 8 kat daha fazla sayfa görüntüleme ve 9 kat daha fazla müşteri adayı alır.

Uzun biçimli içerik yazdığınızda, tüm bilgileri dahil ettiğiniz için Google'ın içeriğinizi arama sonuçlarında gösterme olasılığı daha yüksektir. Google her zaman okuyuculara mümkün olan en iyi ve en doğru içeriği vermeye çalışmaktadır. 

Uzun, ayrıntılı blog gönderilerinin Google'da sıralaması, kısa, genel gönderilerden daha olasıdır. Kalite için nicelikten ödün vermeniz gerekse bile, bunu yapmak web sitenizin Google trafiğini artıracaktır. 

Web sitesi ziyaretçilerinin içeriğinizi yararlı bulduklarında paylaşma olasılıkları daha yüksektir. Okuyuculara bilmeleri gereken her şeyi söylerseniz, bu bilgileri arkadaşlarıyla paylaşırlar ve gelecekte daha fazla bilgi için web sitenize geri dönerler. 


Misafir Gönderisini Başlat

Bir blogunuz varsa ve yüksek kaliteli içerikler yazıyorsanız, bir sonraki adım konuk göndermeye başlamaktır. Ortalama olarak, blog yazarları ayda  1-5 konuk gönderisi yazar.

Konuk gönderileri, blogunuza geri bağlantılar, güvenilirlik ve yönlendirme trafiği kazanmak için başka bir kişinin web sitesi için yazdığınız bloglardır. 

Web sitemi çalıştırdığım ilk yıl boyunca bloguma herhangi bir geri bağlantı almadım. Geri bağlantıların ne olduğunu bile bilmiyordum.

Geri bağlantıları öğrenene kadar web sitemin neden büyümediğini anlayamadım. O an kafamda bir ampul yandı. Bir kahve aldım ve yazmaya başladım. 

6 ay içinde, Google'dan hiç trafik almamaktan ayda yüzlerce sayfa görüntülemeye geçtim. Şu anda bunu okuyorsanız, geri bağlantı almak söz konusu olduğunda ertelemeyin!


Otoriteyi Artırma 

Web sitenizi büyütmek istiyorsanız, yetkiniz üzerinde çalışmanız gerekir. Web otoritesi, sektörünüzde ne kadar uzman olduğunuzdur. Alan adı otoritenizi artırmak için geri bağlantıları ve kaliteli içerikleri kullanabilirsiniz. 

Bir konuk gönderisi gönderdiğinizde, web sitenize geri bağlantı verebilirsiniz. Yüksek otoriteye sahip bir web sitesinde konuk olarak gönderi yayınlarsanız, bu, Google'ın diğer yüksek kaliteli içeriğe, bu durumda web sitenize bağlantı verdiğinizi bilmesini sağlar. 

Ne kadar çok backlink alırsanız, arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak, daha fazla trafik almak demektir. 


Yönlendirme Trafiği Kazanın

Konuk ilanı, yönlendirme trafiği göndererek trafiğinizi de artırabilir . Çok sayıda okuyucusu olan bir web sitesinde konuk gönderisi yayınlıyorsanız, ilgi çekici içerik yazarsanız bu okuyuculardan bazılarını web sitenize dönüştürebilirsiniz. 

Konuk gönderisi yayınlamak için doğru web sitelerini seçerseniz, okuyucuları da hedef kitleniz olacaktır. 


Konuk Gönderi Web Sitelerini Nasıl Bulursunuz? 

Konuk gönderisi web sitelerini bulmak için internette arama yapabilir, rakiplerinizin konuk gönderisinin nerede olduğunu bulabilir ve diğer blogculara/işletme sahiplerine ulaşabilirsiniz. Konuk yazınızı bulduğunuz ilk web sitesinde yayınlamak cazip gelse de seçici olmalısınız. 

Konuk gönderisi yazmak zaman alır, bu nedenle çabalarınızın boşa gitmesini istemezsiniz. Yüksek trafiğe, benzer bir hedef kitleye ve sizinkine benzer gönderilere sahip bir web sitesi arayın. 


E-posta Listenizi Büyütün

Web sitenizin büyüme stratejileri yalnızca SEO ve sosyal medyaya odaklanıyorsa, bunların güvenilir trafik kaynakları olmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hem SEO hem de sosyal medya algoritmaları her an değişebilir ve trafiğinizin düştüğünü görebilirsiniz. 

Hedefleyebileceğiniz en güvenilir trafik kaynağı e-posta listenizdir. E-posta listeniz, müşterilerinizle, en büyük destekçilerinizle ve işletmenizden daha fazlasını duymak isteyenlerle iletişim kurmanın doğrudan bir yoludur. 

E-posta listenizle değişen algoritma konusunda asla endişelenmenize gerek yok çünkü listenin sahibi sizsiniz. Listeyi oluşturduktan sonra, yıllarca güvenebileceğiniz web sitesi trafiğidir. 

Halihazırda bir e-posta listeniz yoksa, e-postaları bugün toplamaya başlayın. Bunu yapmanın en iyi yolu, okuyucuları kaydolmaya teşvik etmektir. Blog yazarlarının yaklaşık %53'ü , birisi e-posta listesine kaydolduğunda ücretsiz ürünler sunuyor. 

Kaydolma karşılığında ücretsiz ürünler, indirimler sunabilir veya bilgi paylaşabilirsiniz. Bu ücretsiz ürünleri web sitenizde sunmayı veya okuyucuları bilgilerini girmeleri için bir açılış sayfasına göndermeyi seçebilirsiniz. 

Listenizi oluşturmaya başladığınızda, okuyucuları yeni blog gönderileri, ürünler veya şirkette neler olup bittiği hakkında bilgilendirmek için haber bültenleri gönderin. Bu, okuyucularınızı web sitenizi ziyaret etmeye teşvik ederek hem trafiği hem de etkileşimi artırır. 


SEO'ya odaklanın

Yüksek gelirli blogcular için bir numaralı trafik kaynağının arama motorlarından geldiğini biliyor muydunuz ? SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve web sitenize trafik çekmenin en iyi yollarından biridir. 

Bir web sayfasının SEO'sunu birkaç farklı faktör belirler. Bu faktörlerden bazıları otorite, anahtar kelimeler, marka, trafik ve web sitenizin ne kadar kullanıcı dostu olduğunu içerir. 

Arama motoru optimizasyonundan trafik artışı görmek istiyorsanız, hemen üzerinde çalışmaya başlamalısınız. SEO uzun vadeli bir oyundur, bu nedenle ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir. 

İşte web sitenizi iyileştirmeye başlamak ve daha fazla trafik çekmek için birkaç SEO tekniği:


Anahtar Kelime Araştırması Yapın 

Web siteniz için içerik oluştururken en önemli SEO stratejilerinden biri anahtar kelime araştırması yapmaktır. Anahtar kelimeler, insanların içeriğinizi bulmak için arayacağı kelimeler veya kelime öbekleridir. 

İnternette çok fazla içerik olduğu için rekabeti yüksek anahtar kelimeler seçerseniz blog yazılarınız asla arama sonuçlarında çıkmayacaktır.

Web sitenize trafik çekmenin en iyi yolu, rekabeti düşük ve aylık araması yüksek anahtar kelimeler seçmektir. Otoriteniz ve web siteniz büyüdükçe, daha zor anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Çoğu zaman, "köpek" veya "köpek evi" gibi kısa anahtar kelimelerde sıralama yapmak neredeyse imkansızdır. Çünkü köpek kulübelerinden bahseden milyonlarca makale var. 

Daha iyi bir sıralama şansına sahip olmak için, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz. "Kış için en iyi açık hava köpek evleri" gibi anahtar kelimeler için sıralamada yer alma olasılığınız "köpek evi"nden daha fazladır. 

Anahtar kelimeleri denemekten ve kutunun dışında düşünmekten korkmayın. Biraz farklı bir cümleyi ifade etmenin size çok daha fazla trafik getirebileceğini görebilirsiniz. 


Rakiplerinizi İnceleyin

SEO'nuzu iyileştirmenin ve web sitesi trafiğini artırmanın en iyi yollarından biri de rakibinizin anahtar kelimelerini incelemektir . Yaptıkları her şeyi kopyalamamalısın, ama onlar için ne işe yarıyor?

Hangi anahtar kelimeleri hedefliyorlar ve ne tür içerik oluşturuyorlar? Öğrenmenin en iyi yolu, en iyi performans gösteren sayfalarını ve makalelerini araştırmaktır. Organik trafiğini ve en iyi performans gösteren sayfalarını bulmak için çevrimiçi dizinleri kullanabilirsiniz. 

Rakibin en iyi sayfalarını ve gönderilerini analiz etmek, üretmeniz gereken içerik türü hakkında size ipuçları verebilir. Eğilimleri fark edip etmediğinizi görmek için birkaç farklı rakibe bakmalısınız. 


İçeriğinizi Optimize Edin 

Web siteniz için içerik yazarken, arama motorları için optimize ettiğinizden emin olun. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, anahtar kelimelerinize odaklanmaktır. Bunları içeriğe, başlığa ve meta açıklamaya eklediğinizden emin olun. 

Anahtar kelime açısından zengin içerik yazmanız gerekirken, çok fazla anahtar kelimeye sahip olmak istemezsiniz. Çok fazla anahtar kelimeye sahip olmak , arama motoru algoritmalarının onaylamadığı  anahtar kelime doldurmadır .

İçeriğiniz doğal hissetmeli ve SEO için yazıyormuşsunuz gibi olmamalıdır. Yararlı içerik yazarsanız, arama motoru sıralamalarında daha iyi olacağınızı unutmayın. 

Yerel bir işletmeniz varsa, makalelerinizde yerel ifadeler kullanmak, içeriğinizi optimize etmenin harika bir yoludur. Google, şehrinizdeki kişilerin kendilerine yakın hizmetleri bulmasına yardımcı olan bir konum özelliğine sahiptir. 


Çevrimiçi Reklamlara Yatırım Yapın

Web sitenizin trafiğini artırmanın bir başka yolu da çevrimiçi reklamlara yatırım yapmaktır. Reklam yayınlamayı seçerseniz, trafiğinizde büyük bir artış görebilirsiniz. Bu reklamları sosyal medyada yayınlamak bir seçenek olsa da, Google'da da yayınlayabilirsiniz. 

Reklam yayınlayıp yayınlamayacağınıza karar verirken, reklamları yayınlayarak para kazanacağınızdan emin olun. Google , reklamlara harcanan her 1 ABD doları için bir işletmenin 2 ABD doları satış yaptığını tahmin ediyor.

Web siteniz henüz para kazandırmıyorsa, reklam yayınlamak maliyeti karşılamaz. Reklamlar için ödeme yapmadan önce hedef kitlenizi iyi anladığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız, paranızı yanlış kitleye pazarlamak için boşa harcayabilirsiniz.  

Reklamlarla ilgili kötü olan şey, trafiği sürdürmek için para ödemeye devam etmeniz gerektiğidir. Reklamlar için ödeme yapmayı bıraktığınız anda trafiğiniz eski seviyelerine geri dönecektir. 

Bu nedenle, fırsatınız varken reklam trafiğinizden yararlanmak önemlidir. Mümkünse, siz reklam yayınlamayı bıraktıktan sonra bile web sitenizi ziyaret etmeye devam etmeleri için okuyucuların e-posta listenize kaydolmalarını sağlayın.  


Diğer Bloglara Yorum Yapın

Diğer web sitelerinde yorum yapmanın iyi bir trafik kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Diğer bloglara yararlı yorumlar bıraktığınızda, web sitenize bir bağlantı bırakmış olursunuz. 

İnsanlar yorumunuzu yararlı bulursa ve daha fazla bilgi edinmek isterse, web sitenize göz atmak için bağlantıya tıklayabilirler. Diğer bloglara yorum yapmaktan büyük bir trafik artışı görmeyecek olsanız da, zamanla buna değecektir. 

Diğer web siteleri/bloglarla etkileşim kurmanın başka faydaları da vardır. Diğer web sitesi sahipleriyle bir ilişkinin işletmeniz için ne zaman yeni fırsatlar yaratacağını asla bilemezsiniz. 


Web Sitesi Trafiğini Arttırmaya Hazır mısınız?

İşinizi büyütmek, daha fazla satış yapmak, alanınızda uzmanlaşmak veya tam zamanlı gelir elde etmek istiyorsanız web sitesi trafiği çok önemlidir. Web sitesi trafiğini artırmak istiyor ancak sosyal medyayı kullanmak istemiyorsanız, bu büyüme stratejilerini aklınızda bulundurun. 

Web sitenizin trafiğini patlatmaya hazır mısınız? Öyleyse, bugün web sitenizi büyütmeye başlamak için bir SEO içerik stratejisi oluşturma hakkındaki bizi arayabilirsiniz !

pusula icon
GAZİANTEP PUSULA DİGİTAL AJANS - Zeki AYPARÇASI
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
GAZİANTEP PUSULA DİGİTAL AJANS - Zeki AYPARÇASI
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
05:32