TikTok’ta Reklam Vermek İçin Adım Adım Kılavuz

2022’de bir çevrimiçi reklamcılık stratejisi oluşturuyorsanız, TikTok’u gözden kaçırmış olursunuz . TikTok, geçen yıl bir milyardan fazla aktif kullanıcıyı geçerek 2021’in en çok indirilen uygulaması oldu .

Ancak TikTok kullanıcıları sadece memler ve dans mücadeleleri için uygulamada değil, aynı zamanda alışveriş yapmaya da hazırlar. TikTok , dünya çapında dört kullanıcıdan birinin TikTok’ta reklamını gördükten sonra bir ürünü satın aldığını veya araştırdığını bildirdi.

Bu, özellikle Z Kuşağı üyeleri olmak üzere, yüksek etkileşimli ve geniş bir kitleye ulaşan reklamlar yerleştirmek istiyorsanız TikTok’un gidilecek akıllı bir yer olduğu anlamına gelir .

TikTok’a ne tür reklamlar yerleştirebilirsiniz?

TikTok reklamlarının vazgeçilmezi, Feed İçi reklamlardır ; birisi video izlemek için uygulamayı kaydırırken görünen reklamlardır. Bunlar, TikTok tarafından sunulan en uygun fiyatlı ve erişilebilir reklamlardır ve ayrıca bu eğitimde odaklanacağımız reklamlardır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için en mantıklı olanıdır ve bir TikTok kampanyası için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

 

Feed içi reklamlar, TikTok kullanma deneyimine sorunsuz bir şekilde uyar. Video başlığının altındaki küçük bir Sponsorlu etiketi dışında, tam olarak kullanıcı tarafından oluşturulmuş bir TikTok’a benziyorlar. Birkaç saniye sonra, reklamı yerleştiren kişi tarafından belirlenen Şimdi Alışveriş Yap veya Daha Fazla Bilgi Edinin gibi bir harekete geçirici mesaj düğmesi görünür. Bu, doğrudan web sitenize bağlanmak için kullanılabilir.

Bir kullanıcı bir Feed İçi reklamı hızlıca kaydırabilse de, iyi yapılmış ve TikTok’un kültürüne ve tarzına uyan reklamlar, tıpkı diğer TikTok’lar gibi görüntülemeler, beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar üretebilecek.

 • TopView reklamları. Bunlar, uygulamayı açtıklarında hemen birinin akışının en üstünde özel olarak görünen video reklamlardır. Bunlar normal bir TikTok’tan daha uzun olabilir ve bir Feed İçi reklam gibi hızlı bir şekilde atlanamaz.
 • Markalı Hashtag Yarışması. Zorluklar TikTok kültürünün popüler bir parçasıdır ve bu kampanya, markaların daha sonra tanıtılan bir hashtag ile kendilerininkini yaratmasını sağlayarak bu seçeneğe yerleşik viral potansiyel kazandırıyor.
 • Markalı Efektler. TikTok’un devasa eğlenceli video efektleri kitaplığına, bir reklamcıyla ortaklaşa oluşturulan markalı bir efekt eklenebilir. Bir hashtag meydan okuması gibi, markalı bir etki, kullanıcıları doğrudan markanızla etkileşime girmeye teşvik eder.

Bu seçeneklerin üçü de yüksek katılımla sonuçlansa da çoğu marka için ulaşılamaz. Genellikle Apple veya McDonald’s gibi büyük şirketler tarafından veya yeni bir filmi tanıtmak için kullanılırlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu, yüksek bir fiyat etiketi, daha fazla teknik uzmanlık ve doğrudan TikTok ile çalışma ihtiyacı anlamına geliyor.

TikTok reklamlarının maliyeti nedir?

TikTok’un self-servis Feed İçi reklamları, TikTok’un basitleştirilmiş reklam yerleştirme seçeneklerini kullanırken günlük 5 dolardan başlayarak kendi günlük bütçenizi belirlemenize olanak tanır. Açıkçası, ne kadar çok harcarsanız, yeni müşterilere ulaşma potansiyeliniz o kadar artar.

Daha deneyimli pazarlamacılar için teklifleri içeren daha özelleştirilebilir seçenekler var, ancak TikTok’ta reklamcılık konusunda yeniyseniz bunun için endişelenmenize gerek yok.

Genel olarak bütçeniz, işletmenizin pazarlamaya ne kadar ayırdığı ve hangi platformları hedeflediğiniz gibi birçok faktör tarafından belirlenir.

TikTok reklam özellikleri

Gelelim teknik detaylara. Reklam olarak yerleştirdiğiniz herhangi bir video için yerine getirmeniz gereken gereksinimler vardır. TikTok’un yardım merkezinde tam listeyi görebilirsiniz , ancak burada öne çıkan bazı noktalar:

 • En boy oranı: 9:16, 1:1 veya 16:9
 • Video çözünürlüğü: Çözünürlük ≥ 540 x 960 piksel, ≥ 640 x 640 piksel veya ≥ 960 x 540 piksel olmalıdır.
 • Dosya türü: .mp4, .mov, .mpeg, .3gp veya .avi
 • Uzunluk: 60 saniyeye kadar, ancak TikTok dokuz ila 15 saniye önerir.

İlk TikTok reklamınızı nasıl oluşturabilirsiniz?

TikTok Reklam Yöneticisi’nde kampanya oluşturmanın iki yolu vardır: basitleştirilmiş sürüm ve özel sürüm. Özel sürüm, deneyimli pazarlamacılar için tasarlanmıştır ve daha fazla seçeneğe sahiptir. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmeler için basitleştirilmiş sürüm basittir, kullanımı kolaydır ve teknik uzmanlık gerektirmez.

Bu eğitim için basitleştirilmiş sürüme bakacağız.

1. Adım: Bir işletme hesabınız olduğundan emin olun

TikTok Reklam Yöneticisini kullanmak için platform için bir işletme hesabınızın olması gerekir. Geçiş yapmak hem ücretsiz hem de kolaydır.

Uygulamada, Ayarlar ve Gizlilik’e, ardından Hesabı Yönet’e gidin ve İşletme Hesabına Geç’e dokunun. Bir bonus olarak, bu size uygulamada gönderi yayınlamak için en iyi zamanı söyleyebilecek analizlere ve ayrıca biyografinizdeki bir bağlantı gibi diğer özelliklere erişmenizi sağlayacaktır .

2. Adım: Shopify mağazanız için TikTok entegrasyonunu açın

Shopify mağazanız varsa TikTok uygulamasını yükleyin . Bu, otomatik reklam oluşturma için başka seçenekler sunar. Ayrıca, belirli ülkelerde bulunuyorsanız TikTok profilinizde bir alışveriş sekmesi açabilirsiniz.

3. Adım: TikTok Reklam Yöneticisini açın

TikTok uygulaması mobil cihazlar için tasarlanmıştır, ancak bu, masaüstünde yapmak isteyeceğiniz bir şeydir. ads.tiktok.com adresine gidin ve TikTok işletme hesabınızla giriş yapın.

4. Adım: Hedefinizi belirleyin 

Reklam Oluştur’a tıkladığınızda, kampanyanız için bir hedef belirlemeniz için size üç seçenek sunulur:

 • Müşterilerle bağlantı kurun. Amacınız sadece TikTok’taki varlığınızı büyütmekse iyi bir seçenek.
 • Web sitesi ziyaretleri alın. İnsanları potansiyel müşteriler olarak mağazanıza çekmeyi umuyorsanız bunu seçin. 
 • Müşteri adayları oluşturun. Bu yöntem, potansiyel müşterileri yeniden hedeflemek ve mevcut hayranları beslemek için kullanılabilecek bir iletişim formuyla izleyicilerden bilgi toplamak için tasarlanmıştır.

6. Adım: Bütçenizi ve programınızı belirleyin

Ardından, günlük minimum 5 dolardan başlayarak günlük bütçenizi belirleyeceksiniz. Ardından, kampanyanızı ne kadar süreyle yayınlayacağınıza siz karar verirsiniz. Ayrıca kampanyanızı süresiz olarak yayınlamak için “bitiş tarihi yok”u seçebilir ve daha sonra, işinin bittiğini düşündüğünüzde kampanyayı durdurabilirsiniz.

7. Adım: Reklamınızı oluşturun

İşin eğlenceli kısmına geldiniz. Bir sonraki ekranda, reklam olarak yayınlanmak üzere mevcut TikTok’larınızdan birini seçebilir veya normal TikTok özet akışınızda görünmeyecek yeni bir tane yükleyebilirsiniz.

Ayrıca, reklamınız için bir başlık yazabilecek ve web sitenize bağlantı içeren Şimdi Alışveriş Yap gibi bir harekete geçirici mesaj düğmesi oluşturabileceksiniz.

Reklamınız için aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

 • TikTok’un dikey video için teknik yönergelerine uyun
 • Altyazının kapsadığı metinleri videoya yerleştirmeyin
 • TikTok’ta özgünlük çok önemlidir, bu nedenle reklamınız diğer TikTok’ların görünümüne ve hissine uymalıdır.

Şüpheye düştüğünüzde, en iyi tavsiye, sorunsuz bir şekilde karışan bir reklam oluşturmak için TikTok’taki kültürü ve trendleri tanımak için uygulamada zaman harcamaktır.

pusula icon
GAZİANTEP PUSULA DİGİTAL AJANS - Zeki AYPARÇASI
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
GAZİANTEP PUSULA DİGİTAL AJANS - Zeki AYPARÇASI
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
06:45