Eticaret Danışmanlığı Nedir?

içindekiler:

1. e-Ticaret nedir?

2. E-ticaret danışmanları hangi hizmetleri veriyor?

3. E-Ticaret Danışmanları ile Çalışmanın Faydaları

4. E-Ticaret Danışmanlık Paketleri Nelerdir?

5. E-ticaret danışmanlık ücretleri nelerdir?

6. Bir E-Ticaret Danışmanlık Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Danışmanlığı, bireysel veya şirket fark etmeksizin her işletme için önerilen bir hizmettir. Yeni bir marka oluştururken veya bir iş kurarken SEO uyumluluğu ve dijital pazarlama ile başlamak çok önemlidir.


Web sitenizi kurarken, ürün listelemelerinizi yaparken, SEO uyumlu içerik oluştururken, dijital reklamlar hakkında detaylı bilgi alırken ve uygun bir reklam kitlesi oluştururken e-ticaret danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.


E-ticaret danışmanları hangi hizmetleri veriyor?


"E-ticaret danışmanlığı ne anlama geliyor?" sorusunu cevapladık. Peki bir e-ticaret danışmanı ne yapar? E-ticaret danışmanları size bu konuda mümkün olan her türlü desteği sunmaktadır.


Web sitesi optimizasyonundan kampanyalarınızı desteklemeye kadar geniş bir yelpazede çalışan e-ticaret danışmanınızın size hangi alanda nasıl yardımcı olabileceğini sıralayalım.


E-ticaret danışmanlarının görev ve sorumlulukları

E-ticaret yönetimi alanında;

ürün kurulumu ve güncelleme,

fiyat güncellemesi,

kampanya yönetimi,

Pazar araştırması,

rekabet Analizi,

Ürün görseli optimizasyonları vb.

Sanal POS kurulumları yapılır.

Dijital pazarlama alanında;

Tüm sosyal medya kanallarında reklamlarınızın yönetimi,

posta teslimi,

SMS

yeniden pazarlama,

yeniden hedefleme ve

Reklam bütçesinin yönetimi gerçekleşir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu alanında;

Web siteniz için meta başlık, meta açıklama ve URL düzenlemeleri,

anahtar kelime araştırması,

arama konsolu yönetimi,

Site haritası düzenlemeleri ve

Robots.txt düzenlemeleri yapılır.

Grafik tasarım alanında;

kampanya tasarımlarınız,

Web siteniz veya sosyal medya içerikleriniz için görsel tasarımlar (banner, slider vb.),

Pop-up tasarımlarınız ve

Reklam görselleriniz tasarlanabilir.

Sosyal medya yönetimi alanında;

Gönderiler ilgili kanallarda paylaşılabilir.

E-ticaret uzmanı, ürünlerinizin pazaryerlerindeki yönetimini de devralabilir.

Bu hizmetlerin hepsinin birlikte kullanılması zorunlu değildir. Elbette bünyenizde bir tasarımcı varsa grafik tasarım desteğine ihtiyacınız yok. Bu hizmetlerden hangisinden ve kaç tanesinden yararlanacağınız tamamen size ve markanız için çalışanların uzmanlık alanlarına ve becerilerine bağlıdır.


Bir e-ticaret danışmanıyla çalışmanın faydaları

E-ticaret danışmanlık firmaları, size sundukları hizmetlerden marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırma odaklı çalışırlar. Çalıştıkları markaların başarı hikayeleri referanslarıdır.


Bundan dolayı sizi taşıyabilecekleri en yüksek noktaya taşımaya çalışırlar. E-ticaret danışmanlığı sayesinde hedef kitlenizi net bir şekilde belirleyebilir ve bu hedef kitleye uygun bir pazarlama stratejisi yürütebilirsiniz. İçeriklerinizde SEO ve SEM odaklı geliştirmeler yapabilir, satış analizlerinizin sonuçlarına göre satışları artıracak stratejiler belirleyebilirsiniz.


Tüm bu hizmetler sayesinde markanızı mevcut konumundan bir üst seviyeye çıkarabilir, karlılığınızı artırabilirsiniz.


E-Ticaret Danışmanlık Paketleri Nelerdir?


E-ticaret danışmanlık paketleri, hizmet aldığınız danışmanlık firmasına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle hizmet verilecek alana veya birkaç alanın kombinasyonuna bağlı olarak temel ve gelişmiş olarak adlandırılan paketler halinde satılır.


Örneğin yukarıda iş tanımında belirtilen alanların her biri için ayrı ayrı paketler satılabilir, böylece sadece sosyal medya sitesi için danışmanlık hizmeti almak isteyen bir firma faydalanabilir.


Genellikle yüksek talep gören SEO için bir içerik stratejisi paketi oluşturulabilir. Bu paket, web sitenizde SEO uyumlu içeriklerin yanı sıra dijital pazarlama ve sosyal medya içeriklerinin de yer aldığı bir paket olarak satılabilir.


E-ticaret danışmanlık ücretleri nelerdir?


E-ticaret danışmanlığı ücretleri, danışmanlık yaptığınız şirket veya kişiye göre de değişiklik gösterebilir. Temel paketler 1500 TL'den başlayıp 3000 TL'ye kadar çıkarken, daha gelişmiş paketler 3000 TL'den başlayıp 7000 TL'ye kadar çıkıyor.


E-Ticaret Danışmanlık Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticaret danışmanlarının referansları daha önce birlikte çalıştıkları markalardır. Bu markaların yükselişlerine ve pazardaki konumlarına bakarak size uygun bir e-ticaret danışmanı bulabilirsiniz.


Çalışacağınız e-ticaret uzmanının ticari ve teknik bilgi birikimine sahip olması, dijital ortamlardaki süreçleri kontrol edebilmesi ve dijital portallara hakim olması gerekmektedir.


Bu alanda SEO bilgisi ve deneyimi yüksek olan bir uzman işinizi de oldukça kolaylaştıracaktır. Dijital pazarlama araçları, çalıştıkları sektör ve yeni gelişmeler konusunda bilgili bir danışman ile daha iyi proje ve stratejiler oluşturabilir, markanızı çok daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.

pusula icon
GAZİANTEP PUSULA DİGİTAL AJANS - Zeki AYPARÇASI
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
GAZİANTEP PUSULA DİGİTAL AJANS - Zeki AYPARÇASI
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
06:39